Takmer každá novopostavená budova má balkóny, schodiská či terasy, kde sa dá uplatniť estetický prvok, zábradlie, ktoré svojim prevedením a použitým materiálom môže dopomôcť k výslednému efektu celého diela. Kvalitná nehrdzavejúca oceľ vydrží aj pôsobenie dažďa, mrazu, odolá mechanickému tlaku či bežným nečistotám, ktoré v exteriérovom prostredí číhajú.

Biela na zábradlí pôsobí nežne

Nehrdzavejúcej oceli a výrobkom z nej sa nedá uprieť nadčasovosť, vlastnosť, ktorá láka projektantov a architektov pri tvorbe projektov modernej architektúry, lebo variabilnosť ocele je nekonečná a takisto sa môže spájať s ktorýmkoľvek iným materiálom. Najčastejšie sa oceľ kombinuje nerezove zabradlie so sklom, a to je prípad zábradlia na schodiská, balkóny či terasy.

Fasády stavebných diel sú výrazom prispôsobované ich podstate a následnej funkcii, ktorú budú po kolaudácii vykonávať. Rodinné domy sú kategória, ktorej celkový štýl má vo väčšine na svedomí ich majiteľ, teda investor. Jeho vkus sa prejavuje aj pri tvorbe doplnkov, teda aj zábradlí na schodiská či balkóny. Prevažne ide o nehrdzavejúcu oceľ vo funkcii zábradlia, pretože má dlhú životnosť, jednoduché udržiavanie a je kvalitná.

Zábradlie z ocele sa dá zostaviť z nosnej konštrukcie, takzvané stĺpikové zábradlie, kotvené do hornej alebo bočnej strany podlahy, s madlom z dreva, ale to nie je podmienka, najnovšie trendy madlo ani nevyužívajú. Iným typom je spojenie vlastností skla a nehrdzavejúcej ocele do jedného originálneho prvku, a tým je zábradlie, kde sa použijú oceľové stĺpiky a priestor medzi nimi je vyplnený sklenenou tabuľou.

Stĺpiky zábradlia v tradičnej pozícii

Nepriznané spoje skla a spájanie iba bodovými úchytmi je typ bezrámového zábradlia. Metóda využitia iba oceľovej konštrukcie zo stĺpikov v rozličných tvaroch a priemeroch je obľúbená, dá sa variovať na mnoho spôsobov a vždy bude zaujímavá a originálna. Oceľ je odolná, esteticky príťažlivá a nadčasová, preto sa bežne nachádza aj v exteriéri. Pekný vzhľad a čistotu jej dokážete zabezpečiť utieraním povrchu a následným preleštením.