Ajurédska medicína je známa tisícročia. Jej korene siahajú do Indie, ale rozšírená je po celom svete. Využíva ju mnoho kozmetických spoločností, ale aj potravinových či farmaceutických spoločností. Vďaka čomu sa pomaly dostáva do povedomia širokej verejnosti. Určite väčšina z nás už o Ajurvédskej medicíne čo to počula. Alebo minimálne našla v nejakej predajni produkt, ktorý je vyrobený podľa princípov Ajurvédskej medicíny. Taktiež sa s ajurvédou častokrát môžete zoznámiť v spa centrách a wellnessoch, kde mnohé prípravky, ktoré sa tam používajú, sú vyrábané práve podľa zásad ajurvédy. Ajurvédska medicína, alebo Ajuréda ako filozofia je liečebný proces, ktorý berie človeka ako celok.

ajurvédska masáž

Nerozdeľuje jednotlivé časti ľudského organizmu na systémy. A v prípade, aj keď sa zameriava na určitý systém v ľudskom organizme, stále ho vníma ako súčasť celku. Môžeme si to ukázať na jednoduchom príklade. Ak vás trápia problémy so žalúdkom, idete k lekárovi, ktorý je odborník na tráviaci systém, ktorého nič iné nezaujíma, len oblasť žalúdka a na daný problém vám predpíše lieky. V Ajurvédskej medicíne niečo takéto neexistuje. V Ajuréde lekár začína otázkou prečo. Prečo vás žalúdok bolí? Rieši podstatu problému, nie jeho dôsledky. Mohli ste napríklad zažiť niečo stresujúce, alebo ste prežívali úzkosť.

telo ako celok

Dlhodobý stres môže pôsobiť na rôzne orgány, tým že sa inak vylučujú z tela enzýmy a hormóny. Alebo je bolesť žalúdka jednoducho problém väčšieho problému. Ak nesprávne funguje žalúdok, nemôže telo dobre rozvádzať živiny po organizme, nemôže správne vyživovať ostanté časti teľa. Preto ani ostatné časti tela nemôžu správne fungovať. Je to podobne ako keď sa otrávite. Otrava postupuje do celého tela. Preto je dôležité látku dostať z tela von. Ajurvéda sa zaoberá touto podstatou problému a organizmus lieči ako celok, ktorý je navzájom spojený. Snaží sa dostať z organizmu otravu, a nie len liečiť následky, ktoré táto otrava spôsobila.