Rastliny nám dávajú oveľa viac ako iba možnosť kochať sa ich peknými kvetmi, mnohé z nich sú liečivé a pomáhajú pri zdravotných ťažkostiach v podobe podpornej liečby. Z bylín a rastlín, ktoré sa dajú na tento účel využívať, treba extrahovať liečivé látky a v zdraviu prospešnej podobe ich dodávať organizmu. Pri vychádzke do prírody sa môžeme stretnúť s množstvom liečivých rastlín, o účinkoch ktorých ani nemusíme vedieť, no sú pre náš organizmus prospešné napríklad vo forme olejov či čajov a podobne. Najmodernejší spôsob je používanie éterických olejov v aróma lampách či difuzéroch, ale častá je aj inhalácia. Spomedzi mnohých rastlín môžete vybrať napríklad mätu priepornú, ktorej príjemná vôňa dokáže zmierniť pocit nervozity, migrény, zlej koncentrácie či strate pamäti, ale aj pri závratoch, zápche, kolike, zlom zažívaní, a tiež pôsobí proti infekciám.

Rastlinné výťažky pomáhajú pri relaxe

Olej z mäty má chladivý účinok a nezameniteľnú vôňu, je to éterický olej z mäty priepornej (Mentha piperita) a Limonene, čo je zložka, ktorá sa používa pri doparfumovaní ekologických produktov. Má antimikrobiálne účinky, mätový olej bráni množeniu plesní a húb, je protizápalový a ako súčasť kozmetických výrobkov má za úlohu pomáhať pri vstrebávaní ostatných zložiek výrobku do pokožky. Pri používaní oleja z mäty treba byť opatrní a chrániť oči aj pokožku pred stykom s neriedeným olejom, a tiež dbať na to, aby nebol v dosahu detí. Na použitie vo vonnej lampe stačí len 3 až 5 kvapiek, takisto pri inhalácii, keď cez dýchacie cesty prijímame prospešné vonné látky do organizmu, aby sme zlepšili svoje akútne či chronické ťažkosti, ale zároveň pri nej zažívame aj relax a príjemné pocity.

Aj takto vyzerá zdravie v šálke

Príroda nám poskytuje mnoho zdravých rastlín a byliniek, no aj tie treba používať s mierou a opatrne, pretože mnohé môžu byť vo veľkých množstvách aj nebezpečné. Pri každej neistote sa radšej treba vopred poradiť s odborníkom či lekárom, aby ste si boli istí pozitívnym účinkom na váš ubolený organizmus.